שיא כל הזמנים- האם זה הרגע להפחית סיכון?

שיא כל הזמנים בבורסה האמריקאית

שיא כל הזמנים בבורסה האמריקאית - מה זה אומר על ההשקעות שלכם?

היי,

בבלוג זה אני אתייחס לשיא כל הזמנים שהגענו אליו בבורסה האמריקאית. אז קודם כל, למי שמושקע אלו בשורות טובות, איך שלא מסובבים את זה אתם אמורים להיות מורווחים. בין אם זה דרך הפנסיה, קרן ההשתלמות,
פוליסת החיסכון, תיקון 190, תיק ההשקעות, או כל חשיפה אחרת שיש לכם לשוק המניות.

עכשיו השאלה היא מה עושים מכאן? אני רוצה לחלק את זה לשתי קבוצות:

אלה שהאמינו, כמוני, שהתמחור של מניות בשנים האחרונות היה אטרקטיבי לעומת האג"ח, ועמדו על אחוז מניות יחסית גבוה של 50% ויותר, לדעתי, זה הרגע להוריד מעט את הרגל מהדוושה, ולהוריד חלק מהצ'יפים מהשולחן,
וע"י כך לקבע את הרווח שלכם לתמיד.

אפשר לדמות את הסיטואציה כרגע למשחק פוקר בו קיבלתם במשך כמה סיבובים את הידיים הטובות ביותר בשולחן וניצחתם סיבוב אחרי סיבוב.עכשיו הקלפים שקיבלתם עדיין טובים או סבירים, אך מכיוון שאתם כבר
מורווחים יפה- אין צורך להיות אגרסביים. אפשר להיות יותר רגועים ולשחק רק בסיבובים שבהם אתם מרגישים חזקים וביתרון.

 

"אפשר לדמות את הסיטואציה כרגע למשחק פוקר…מכיוון שאתם כבר מורווחים יפה- אין צורך להיות אגרסביים.."

בשנת 2013 מכפיל הרוווח של ה – S&P500 היה מתחת ל – 14 מה שמייצג תשואות רווח של 7%+ בשנה, בעוד תשואות האג"ח של ארצות הברית לעשר שנים נעה סביב ה -1.5%. כלומר קיבלנו פיצוי אדיר על הסיכון המחושב שלקחנו. זה כמו לשחק עם זוג אס ביד מול זוג 10, הסיכויים מאוד לטובתך.

היום לעומת זאת המצב שונה, מדד ה -S&P עומד על מכפיל רווח של 20,מה שמייצג תשואות רווח של 5% בשנה, בעוד תשואת אג"ח ארצות הברית לעשר שנים נעה סביב תשואה של 2.5%. כלומר, זה לא שמדד ה – S&P500 לא מעניין, אבל יש פחות פיצוי על הסיכון שנלקח, בטח לאור העובדה שישנן אג"ח ארוכות טווח של חברות בטוחות מאוד שנותנות תשואה סביב ה 4%.

עכשיו יש את הקבוצה השנייה, אלו שכביכול היו  מחושבים יותר וסולידים יותר,כאשר השוק היה זול, אלו השחקנים שלא ניצלו את הקלפים הטובים שקיבלו,ועכשיו כאשר הקלפים פחות טובים, אין להם את הפריבילגיה להנות מהרווחים,ולפרוט חלק מהצ'יפים אל מחוץ למשחק.

אז לקבוצה הראשונה, אלו שהיו מעל 50% מניות בשנים האחרונות, ניתן לפרוט חלק מהצ'יפי ולממש חלק מהרווח, זה לא ששוק המניות לא מתומחר בצורה הוגנת, פשוט יש יותר סיכון על פחות פיצוי.

לאלה שמראש היו עד 30% מניות…לא בטוח שהייתי מפחית את אחוז המניות, כי בכל זאת, שוק האג"ח לא מציע הרבה יותר מציאות, ולשבת על מזומן זה בטח לא פתרון.

כמו כן, מקומות אחרונים לכנס פברואר הגדול שלי ב-05.05.17
בנושא:הזדמנויות השקעה בעולם של ריבית אפס
לפרטים והרשמה: 072-2785988

אז עד כאן להפעם, נשתמע בקרוב

עומר