מהי המניה הסינית שעדיפה על נטפליקס?

השקעה נכונה במניות - נטפליקס מול מניה סינית

היום אני רוצה לדבר אתכם על שתי מניות: אחת NFLX נטפליקס – בעלת שווי שוק של 160 מיליארד דולר. שהיא, לדעתי, חברה פחות מעניינת להשקעה כיום. (אבל סתם בשביל הקוריוז: מי שהשקיע בחברה לפני 15 שנה 10,000 דולר, כיום יש ברשותו 3.65 מיליון דולר).

והשנייה TENCENT המניה הסינית הלוהטת, שאני מאמין שהיא אחת המניות היותר מעניינות להשקעה. מי שהשקיע בה בעשור האחרון, ראה את ההשקעה שלו גדלה פי 30 (קרוב ל- 3000%).

אבל רגע לפני שנצלול לניתוח המרתק אני רוצה רגע להתייחס לנושא שנמצא הרבה בכותרות לאחרונה: מלחמת הסחר בעולם.

על מנת להבין את המהות של מלחמת הסחר יש להבין יותר לעומק את הנושא של THE NETWORK EFFECT (אפקט הרשת) במיוחד בסביבת עולמות ה DATA.

מי שיבין לעומק את הנושאים הללו, כנראה יהיה משקיע טוב יותר, יזם טוב יותר ולא פחות חשוב – צרכן חכם יותר.

מי הן 'פלטפורמות העל' האמריקאיות?

בעולם כיום נוצרו מספר 'פלטפורמות על', שלמעשה מחזיקות ב- DATA אין סופי על הצרכנים. את הפלטפורמות האמריקאיות הרוב הגדול מכיר:

פייסבוק: הרשת חברתית ששולטת גם בוואטסאפ ואינסטגרם (או אינסטוש).

אמזון: ענקית הקניות ברשת.

גוגל (כולל יוטיוב): חיפוש, הרגלי גלישה

נטפליקס: לסדרות וסרטים.

בוקינג: הזמנת חופשות.

מי הן 'פלטפורמות העל' בשווקים זרים כגון רוסיה וסין?

לפלטפורמות הללו יש הרבה מאוד כוח, ומי שמתנגד להגמוניה האמריקאית, כמו המנהיג הסיני שי ג'ינפינג ומקבילו הרוסי ולדמיר פוטין, חוסם או מקשה על הפלטפורמות האמריקאיות להיכנס למדינה שלו, ומקדם פלטפורמות מקומיות.

כמו למשל גוגל הרוסית שנקראת יאנדקס, גוגל הסינית שנקראת בידו, ועליבאבא שכתבתי עליה בפוסט הקודם. וזאת על מנת להגביל ולמנוע דריסת רגל אמריקאית חזקה בשווקי הבית במדינות אלו.

מלחמת הסחר בין סין לארצות הברית, היא במידה רבה סביב עליונות טכנולוגית. (כאשר אנחנו בעולם אכזר של המנצח זוכה כמעט כל הקופה). כל צד עושה הכול בשביל שלא תהיה שליטה בתשתיות חיוניות במדינה שלו על ידי חברות זרות.

מבחינת השקעות, כל מי שהשקיע בחברות הללו הניב תשואה יפה, אך לאחר שכל החברות שהוזכרו כאן, עלו בצורה משמעותית בשנים האחרונות, היום אני דווקא רוצה להתמקד במנייה שהיא פחות מוכרת ופחות מתוקשרת, לפחות בארץ, ולדעתי היא אטרקטיבית אפילו יותר מנטפליקס. אני מתכוון למניית TENCENT.

במניות של איזו פלטפורמה כדאי להשקיע?

כאשר מדברים על המניות שמועמדות להיכנס למועדון שווי השוק האסטרונומי של טריליון דולר, TENCENT היא בהחלט מועמדת מובילה, בנוסף למנית עליבאבא עליה כתבתי שבוע שעבר.

בשביל להבין את TENCENT, צריך להכיר בזה שיש מגמה גוברת של יותר פנאי בעולם. הפנאי הזה, בין השאר, מנוצל לטובת צריכת יותר תוכן, גדילה בתיירות וטיולים בעולם, יותר משחקי מחשב, ועוד.

אז מי היא TENCENT ומה כל כך מעניין בה?

TENCENT היא השליטה הבלתי מעורערת של משחקי המחשב בסין, ובנוסף לזה, היא הבעלים של WE CHAT הגרסה הסינית של וואטסאפ.

מדוע כדאי להשקיע דווקא במניית TENCENT ולא במניית נטפליקס?

את ההשוואה בין TENCENT לבין נטפליקס, ננתח לפי שלושה פרמטרים באמצעותם אני בוחן כל השקעה והשקעה:

1. תמחור
2. פוטנציאל צמיחה
3. יתרון יחסי תחרותי

1. תמחור: נטפליקס שווה 160 מיליארד דולר, ההכנסות שלה עומדות על 14 מיליארד דולר ושולי הרווח התפעולי שלה נעים סביב ה- 10%. כלומר 1.4 מיליארד דולר רווח בשנה. היא נסחרת כיום ביותר מפי 100 על הרווח שלה.

ל-TENCENT (סימול מניה TCEHY) שווי שוק של 400 מיליארד דולר, ההכנסות שלה עומדות על 41 מיליארד דולר, שולי רווח תפעולי סביב ה- 30%, כלומר 11 מיליארד דולר. כלומר, היא נסחרת כיום בכמעט פי 40 על הרווח שלה.

2. פוטנציאל צמיחה: ההכנסות של נטפליקס צמחו ב- 26.5% בשנה בממוצע, כאשר אסטרטגיית הצמיחה שלהם קדימה היא חדירה לשווקים בינלאומיים מלבד ארצות הברית – שם כבר יש להם דריסת רגל חזקה.

ההכנסות של TENCENT צמחו בממוצע של 40% ב-5 השנים האחרונות, כאשר ישנה מגמה שהולכת וגוברת ובגיוון הכנסותיה, כאשר מלבד משחקי מחשב נרשם גידול בהכנסות ממחשוב ענן, אפליקציית WE CHAT (כמיליארד משתמשים) ומערכת תשלומים.

3. יתרון תחרותי: נטפליקס אומנם פונה גם לשווקים הבינלאומיים וצומחת גם בהם, אבל התחרות על הצרכן היא גדולה. כולם רוצים נתח בעוגה של ייצור תוכן איכותי וסדרות לצרכן. שחקנים כמו אמזון שנכנסו חזק עם אמזון פריים ואפילו אפל ודיסני שישיקו שירותי סטרימינג משלהן כבר ב-2019.

 

אז מה זה אומר מבחינת סיכוייה של נטפליקס להישאר פלטפורמה מובילה?

כלומר, על מנת להישאר מובילה, על נטפליקס יהיה לייצר באופן שוטף תוכן איכותי ויקר והיא תתקשה להעלות מחירים אל מול התחרות, מה שיקשה עליה לשפר רווחיות.

התפיסה הסינית שונה מהתפיסה האמריקאית. לסינים אין בעיה שקיימות חברות ענק ששולטות בנישת שוק מסוימת וששולי הרווח שלהן גבוהים.

הם רואים בזה יתרונות מסוימים, כגון אפשרות של החברות האלה להשקיע סכומי עתק בתחרות העתידית מול האמריקאים בתחומים כגון מחשוב ענן, בינה מלאכותית, מערכות תשלומים ועוד.

כמו כן, חברות ענק אלו חוסמות כל מתחרה בינלאומי מלהיכנס לשווקים שלהן.

מהו הסיכון העיקרי בהשקעה במניות של Tencent?

הסיכון העיקרי שאני רואה בהשקעה בחברות כאלה, הוא שבכל זאת מדובר בסין. אבל עדיין, אם אני צריך לבחור היום מבין כל החברות בעלות פלטפורמה בינלאומיות, כדוגמת החברות שהוזכרו כאן, לדעתי, ברמת התמחור של היום, TENCENT ועליבאבא מתומחרות יותר אטרקטיבי מאשר המתחרות האמריקאיות שלהן.

אם אתה רוצה לדעת בעתיד לנתח בעצמך סיטואציות אקטואליות והזדמנויות להשקעה, לגלות את הכלים הפרקטיים והיעילים ביותר להשקעות חכמות ורווחיות, ולקבל "הצצה מאחורי הקלעים" להחלטות שמקבלים בשוק ההון אני מחכה לך ב-19/10 בכנס הדגל שלי: "הזדמנויות השקעה בעולם של ריבית אפס".מאמרים