התייחסות מיוחדת לירידות המלחיצות בשווקים!

ירידות שערים הן חלק בלתי נפרד מעולם ההשקעות וצריך לדעת לנצל אותן ולא להלחץ מהן

כמעט כל מי שנתקלתי בו היום שאל אותי על מה שקורה בשווקים בימים האחרונים, במיוחד על רקע הירידות החדות שהתרחשו אתמול בשוק האמריקאי, לאחר העלאה נוספת של הריבית.

אז אני אתחיל דווקא מהסוף: זה בהחלט לא נעים להיות בתוך תקופה של ירידות. המניות בירידות דו-ספרתיות, חלק מהשווקים למטה מ- 20% מהשיא והאג"ח שאמור לאזן את התיק גם יורד וזה הופך את כל הסיטואציה הלא נעימה הזו לאפילו פחות נעימה…

האתגר הגדול הוא לעמוד אל מול תחושת חוסר הנוחות הזו, ולזכור שכמשקיעים אנחנו אמורים להיות מתוכנתים דווקא לנצל את הירידות ולקנות מניות.

לא צריך להיות גאון גדול כדי לכתוב את זה. הרי ברור שעדיף לקנות נכס כאשר הוא מתומחר נמוך יותר ממה שהיה, אבל זה בהחלט מאתגר מבחינה פסיכולוגית. זה לא קל לפעול, במיוחד בסיטואציות בהם התחושה והכאב הנלווים להפסד חזקים יותר מהעונג של הרווח.

כל זה הופך לעוד יותר מבלבל כאשר אנחנו קוראים את כל הכתבות שמסבירות לנו מה עומד מאחורי הירידות. תמיד קל להסביר בדיעבד את מה שקרה, והכל גם נשמע הגיוני ועושה שכל (טראמפ, מתיחות עם סין, ריבית עולה וכו׳).

מצד שני, קיים סיכוי טוב שאחרי שיפורסמו הדוחות הכספיים השנתיים, נתחיל לראות כתבות שאומרות שבעצם המצב לא כזה גרוע. החברות ריווחיות, הריבית תעלה לאט יותר ממה שצפו, וגם זה ישמע לנו הגיוני ועושה שכל.

אז איך שומרים על השפיות ואיך שומרים על היכולות שלנו לא להישבר ולמכור הכול בירידות? ואיך שומרים על היכולת שלנו לא רק לא למכור, אלא, לקנות באגרסיביות במידה והשוק יתקן עוד 10% או 20% וייכנס לטריטוריה של שוק שמתומחר הזדמנותי מאוד?

התשובה מתחילה בתכנון מוקפד.

רוב האנשים מנהלים את ההשקעות שלהם בצורה הבאה: "יש ירידות? בוא נתחיל לחשוב מה עושים בירידות…"
זה לא טוב.

להגיע לסיטואציה של ירידות שערים כאשר אין לך אסטרגיה ותכנון ברור לגבי מהי תכנית הפעולה במקרה כזה, מעלה משמעותית את הסיכון לבצע טעות קשה, שנובעת בעיקר ממצוקה נפשית.

ובכל זאת, איך אני יכול לסייע גם לך לשמור על קור רוח בתקופות כאלה, ולהימנע מטעויות?

בהדרכה הקרובה שאערוך בשידור חי ביום ראשון הקרוב, אני אתן דוגמאות כיצד לנהל נכון את ההשקעות, בעיקר לקבוצה שלקראת פרישה (52-67). אך לאור הירידות החדות, מלבד התכנים המעולים שהיו בוובינאר הקודם, אני אוסיף חלק נוסף שמדבר על תוכנית פעולה פרקטית לזמנים של חוסר וודאות!

מומלץ לסמן ביומן ולהירשם כבר עכשיו.

נשתמע בקרוב
עומרמאמרים