הירידות במניית עליבאבא – התרסקות או הזדמנות?

מניית עלי באבא - האם כדאי להשקיע בה?

היום אני רוצה לדבר לעומק על מניית עליבאבא (סימול BABA) שירדה לאחרונה ולדעתי נוצרה בה הזדמנות מעניינת.

אישית, אני עוקב אחרי המניה טיפה יותר מהרגיל, כי יצא שהייתי בהנפקה עצמה של החברה בוול סטריט ובאירוע ההנפקה כתבת מהטלוויזיה הסינית ראיינה אותי ושאלה אותי לגבי עתיד המניה.

בספר "הארבע" של סקוט גולווי על גוגל, אמזון, פייסבוק ואפל (אחד הספרים הטובים יותר שקראתי), הוקדש הפרק האחרון לדיון בשאלה 'מי יכולה להיות המועמדת הבאה להגיע לשווי שוק האסטרונומי של טריליון דולר', כאשר alibaba סומנה כאחת המועמדות הפיבוריטיות, ואני חושב יש סיבות טובות מדוע הניתוח הזה נכון. (אגב לכל יזם, משקיע, או מישהו שאוהב להבין לאן העולם צועד, אני ממליץ בחום על הספר, הוא ממש ספר מצוין).

האם כדאי להשקיע במניית Alibaba? ניתוח החברה בהשוואה לאמזון

הדרך ראשונה לתקוף את ניתוח חברת Alibaba זה דרך הניתוח של מה קרה עם אמזון (כדי לסבר את האוזן, מי שהשקיע 10,000 דולר לפני 20 שנה באמזון יש לו היום מעל מיליון). הניתוח פשוט, אמזון שווה טריליון דולר, כאשר השירותים של BABA ואמזון די דומים, ולשתיהן גם יש תחומים נוספים בצמיחה כמו מחשוב ענן ועוד.

האוכלוסייה בסין גדולה פי 4 מאשר בארצות הברית, והשווי של BABA הוא עדיין רק 40% מהשווי של אמזון – ואני לא רואה את המשטר הסיני מאפשר לאמזון להיכנס לסין.

כלומר, הצלחתה של עליבאבא די מובטחת בסין, והמאבק ביניהן הוא על צמיחה במקומות שהם מחוץ למדינות המקור. הפער הזה בשווי צפוי להצטמצם, ולדעתי בראייה קדימה, מי שפספס את העליות באמזון יכול לפחות ליהנות מנקודת כניסה מעניינת ל- BABA.

האם כדאי להשקיע במניית Alibaba? ניתוח אופן התמחור של המניה

הדרך השנייה לנתח את מנית אליבאבא היא דרך התמחור שלה דוגמת מכפיל רווח: על פי אתר הנאסד'ק, בהתחשב בצפי לצמיחת רווחים של החברה ל-3 שנים הקרובות, היא נסחרת במכפיל רווח של 18 על הרווח עתידי של שנת 2021. שזה נקודת כניסה נוחה לחברה צומחת שהיא דומיננטית מאוד בתחומה. ובאותו הקשר יש מספר חברות שאני מכנה 'הדומיננטיות ביותר בעולם בתחומן' דוגמת, גוגל, אפל, פייסבוק אמזון וגם אליבאבא.

עכשיו, כמו שאתם יודעים, שוק ההון מספק דרמות, וההתנהגות של מניות בטווח הקצר תואמות את הדרמות אך לא תמיד את תוצאות החברות עצמן. (זה לא שהדרמות אף פעם לא נכונות, פשוט הנטייה היא לתגובת יתר).

לדוגמה: בשנת 2013 מחיר המניה של אפל ירד מאזור ה- 100 לאזור ה-60 על רקע החשש שקיימים מכשירים מוצלחים יותר מהאיפון, שיתפסו נתח משמעותי מהשוק העולמי. גם אם מאחורי החששות הללו עומדים דברים אמתיים, עדיין לדעתי השוק הגזים עם אפל.

מה הקשר בין השקעה במניות של חברות דומיננטיות בתחומן לבין הרגלי הצרכנים?

צריך להבין שיש את הנושא של הרגלים, ומי שרגיל לשימוש יומיומי במכשיר מסוים (כולם), לא ימהר לעזוב את מערכת ההפעלה שאליה הוא רגיל. הנושא הזה בא לידי ביטוי במיוחד במקרה של אפל, שרכישת המוצרים שלה נחשבים לא רק להרגל ע"י לקוחותיה הנאמנים, אלא גם כאמירה חברתית של 'אני חושב שונה' וכסמל סטטוס.

(בדיון מרתק שהתרחש בקורס שהעברתי בזמן הקריסה במניית אפל, הניתוח הקבוצתי שלנו העלה שהסיכויים עולים משמעותית על הסיכונים, ואלה שרכשו את המניה בעקבות זאת שיחקו אותה).

היום, אגב, מניית אפל עומדת על $218 למניה – עלייה של 300% – שזה כמו תשואה של 600 שנה בפיקדון שנותן חצי אחוז בבנק, וחלק מהמשתתפים בדיון היו בפיקדון.

זה מה שקרה בעליבאבא בשבועות האחרונים, היא ירדה מהשיא של אזור מחיר 210 דולר למניה, עד למחיר של 158 דולר.

הירידה נבעה בעיקר מחששות המשקיעים ממלחמת סחר בין ארה״ב לסין, וממלחמת מטבעות. אך כאשר בוחנים את התמונה הנקודתית, ומבינים שעדיין הרוב המוחלט מההכנסות של החברה מקורן בשוק הסיני, וכשרואים שחברה שצמחה בהכנסות ב -60% בשנה האחרונה מאבדת כ- 30% מערכה (מאז נק׳ השיא), וכאשר המגמה של יותר ויותר צריכה באון ליין, היא ברורה – כלומר ירכשו יותר בפלטפורמה של אליבאבא גם עם תהיה מלחמת סחר וגם עם מלחמת הסחר תדעך.

ולכן לדעתי, יש פה הזדמנות שלטווח הארוך היא מצוינת.

האם שווה להשקיע במניות של Alibaba כעת או האם מומלץ להמתין מעט?

מה שכן, יכול להיות שמי שיחכה אפילו עוד טיפה יצליח לרכוש את המניה במחירים יותר זולים. מנגד יכול להיות שהוא יפספס את ההזדמנות. זה מה שאכזרי בשוק ההון אבל זאת כבר סוגיית עומק לקורסים.

(כמובן שאין לראות באמור לעיל המלצה לביצוע כל פעולה בנייר – אלא בניתוח לימודי בלבד, ובדעתי האישית).

עומר רבינוביץ

נ.ב

כמובן שהניתוח שהצעתי כאן מעט פשטני, וזאת בשל מסגרת ההגבלות של המדיום (בכל זאת לא ניתן להיכנס יותר מידי לעומק במאמר אחד). אך מי שרוצה ללמוד לעומק איך לנתח מניות, סדרת הסרטונים הזו תעשה לך סדר.

*המאמר עודכן בשנת 2020