מאחורי הקלעים של תחום ההנפקות הלוהט עם גיא פלד

הצצה אל מאחורי הקלעים של התחום הלוהט ביותר בבורסה בשנה החולפת, וגם כמה כללי אצבע חשובים למי שרוצים לקחת חלק

להאזנה לפרקים נוספים

מה מניע את גל ההנפקות בבורסה?

את השיחה שלנו בנושא גל ההנפקות ששוטף את הבורסה המקומית התחלנו בסקירה על התנאים הנוכחיים בשוק, כאשר התמונה שנגלתה לעינינו הייתה של גידול משמעותי בתיק הנכסים של הציבור, למעשה מדובר על הכפלה של סך הכסף הציבורי המנוהל במדינת ישראל. מרמה של 1.2 טריליון ש״ח בשנת 2012 לסך של מעל 2.5 טריליון בעת הנוכחית, כאשר מידי חודש נוספים עוד כ- 20 מיליארד שקלים לסך הכולל.

מה שמתדלק את קצב הצבירה זה בעיקר הפרשות הציבור  שמגיעות מידי חודש לגופים שמנהלים עבורינו את החיסכון ארוך הטווח (גמל, פנסיה וכו׳) ובשנה שנתיים האחרונות מתווסף לזה גם התאבון של הציבור  לקחת חלק בהשקעות בשוק ההון.

הצעה לא אחידה – הגיים צ׳יינג׳ר של גל ההנפקות

כאשר רואים את המספרים, בשילוב של תנאי הריבית האפסית, מבינים יותר לעומק את הצורך של השוק באפשרויות השקעה מגוונות נוספות, ולכן, אין פלא שתנאים אלו מעודדים עוד ועוד חברות לפנות לשוק ההון.

את הגידול בהנפקות ראינו בעיקר בתחומי הטכנולוגיה, כאשר חברות שאולי לפני כמה שנים היו פונות לעוד סבבי גיוס הון פרטי, מעדיפות בשל התנאים הנוכחיים להגיע לשוק הסחיר בשלב מוקדם יותר, מה שמאפשר גם למשקיע הפרטי להיחשף להשקעות טכנולוגיות שבעבר ידו לא הייתה משגת.

 

 

מאפיין נוסף שתרם מאוד לנכונות של השוק להשתתף בהנפקות הוא המעבר מהצעה אחידה להצעה לא אחידה. מה זה אומר בדיוק? האורח שלנו, גיא פלד, שליווה כמה מההנפקות הבולטות בשנה האחרונה, סקר עבורינו את התהליך המלא של הנפקת חברה לציבור, ופירט עבורינו את ההבדלים בין הצעה  אחידה ללא אחידה, איך מתבצע המכרז בין השחקנים הראשיים, ומהם היתרונות והחסרונות של כל שיטה.

 

כמובן שההסבר המלא מחכה לכם בהקלטה, אבל הדגש העיקרי הוא שעבור המשקיע הפרטי בסך הכל מדובר בארוע חיובי שמגדיל עבורו את ההיצע, ופותח בפניו אפשרויות חדשות   גם בתחומי הטכנולוגיה השונים.

אם עד היום בעיקר משקיעים זרים נהנו  מהפירות של ה״סטראט-אפ ניישן״ הרי שהעברת המשקל בשוק המקומי מחברות מסורתיות יותר בעיקר בתחום הפיננסים והנדל״ן – לסקטור הטכנולוגיה  מאפשרת לנו כשמשקיעים להיות חלק מעולם ההיי טק הישראלי.

 

כמובן שגם בין לבין נתנו כמה דגשים שמומלץ לבדוק לפני שבוחרים להכנס לחברות בסמוך להנפקה (או עוד לפני במקרים וזה מתאפשר) ובעיקר, רצינו לחשוף אתכם לחלק שבד״כ פחות נגיש בשוק ההון, ולהרים את המסך מעל לפעילות שלרוב מתבצעת מאחורי הקלעים.

 

הזדמנות עבורינו להודות לגיא פלד שהגיע להתארח ולסקור עבורנו את התחום המרתק של הנפקות.

 

 

בפקקים, בזמן שטיפת כלים או בעבודה מוזמנים להאזין לנו בפודקאסטים השונים לכל אורך השבוע –
חפשו את "רשת אינווסטור לייב" בספוטיפיי, אפל פודקאסטס, גוגל פודקאסטס ובכל שאר אפליקציות הפודקאסטים האחרות
לחצו על הבאנר להאזנה

להאזנה לפרקים נוספים